Modanın En Prestijli Yarışmasının Kazanları Açıklandı

Dünyanın en prestijli moda tasarım yarışması Uluslararası Woolmark Ödülü’nün 2022 kazananları açıklandı.

 

 

Modanın En Prestijli Yarışmasının Kazanları Açıklandı
Yayın Tarihi: 18.02.2022 12:32:00
Ralph Lauren, Yves Saint Laurent ve Karl Lagerfeld gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini sağlayan, aynı zamanda eşsiz bir yetenek geliştirme programı sunan Uluslararası Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu. Londra’da düzenlenen özel bir etkinlikle 2022 Uluslararası Woolmark Ödülü, Saul Nasha verildi.  MMUSOMAXWELL ise Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü’nün kazananı oldu. 
 
Uluslararası Woolmark Ödülü, Ben Gorham, Carine Roitfeld, Edward Enninful OBE, Ibrahim Kamara, Marc Newson CBE, Nadège Vanhee-Cybulski, Naomi Campbell, Pieter Mulier, Riccardo Tisci, Shaway Yeh, Sinéad Burke ve Tim Blanks gibi çok saygın iş ortakları ve uzmanlardan oluşturulan bir kurul tarafından değerlendirildi. Etkinliğe Nick Grimshaw ev sahipliği yaptı ve Jourdan Dunn, Pixie Geldof, Susie Lau ve Erin O'Connor‘da törene katılanlar arasındaydı.
 
Ödül kurulunda yer alan Naomi Campbell, “Genç dinamik tasarımcıların Afrika'dan Çin'e ve Birleşik Krallık'a kadar tüm dünyada desteklenmesi için modada devam eden değişimleri görmek harika. Beni tanıyan herkes her fırsatta genç yetenekleri desteklediğimi bilir, bu yüzden bu girişimin bir parçası olduğum için çok mutluyum” dedi. Sözlerini Yün endüstrisi ile ilgili her şey kendi kendini destekliyor. Her şey çiftliklerin hem doğal kaynaklarını hem de koyunlarının refahını aynı şekilde düşünmekle ilgili. Woolmark'ta birlikte çalıştığım için çok mutluyum.” diyerek tamamladı.
 
Uluslararası Woolmark Ödül töreni bu yıl, Isamu Noguchi Vakfı ve Bahçe Müzesi ile ortaklaşa oyun sanatını da kutladı. Londra'daki sürükleyici finalde showroomun düzenlemesinde Isamu Noguchi'nin fiziksel ve sosyal etkileşim için radikal bir potansiyel sunan heykelsi oyun manzaralarından ilham alındı ve yedi finalistin koleksiyonu renkli ve etkileyici bir şekilde sergiledi. Sergi salonunda ayrıca sanatçının iki ikonik orijinal oyun heykeli de yer aldı. Ödül töreninde yer alan her Merinos yün koleksiyonu, daha temiz ve daha parlak bir gelecek için değişimi ve yeniliği teşvik etmek üzere tekstil, tasarım ve sorumlu iş uygulamaları deneyen finalistlerlin ileri görüşlü tasarımlarından oluştu.
 
The Woolmark Company Genel Müdürü John Roberts, “Uluslararası Woolmark Ödülü tacımızdaki mücevherdir” diye belirterek. “Bu ödül ile Avustralyalı yün yetiştiricilerimizi küresel moda ve tekstil endüstrisi ile birleştiriyor ve karşılığında Avustralya yününün güzelliğini, çok yönlülüğünü ve modernliğini vurguluyoruz. Woolmark Prize yolculuklarında yarışmacılara rehberlik eden tasarımcılar, yedi finalistimiz, prestijli jüri heyetimiz ve tedarik zinciri ağımız arasında geliştirilen ilişkilerden gurur duyuyoruz ve bu bağlantıların gelecekte de devam etmesini umuyoruz.”diye sözlerini sürdürdü.
 
Ödülü kazanan Saul Nash, "Kelimeler bunun benim için ne anlama geldiğini tarif etmeye yeterli gelmiyor. Son sekiz ayda kazandıklarım için çok minnettarım. Woolmark'ın benim için yaptığı her şey gerçekten pastanın en üstündeki kiraz gibi” dedi. Nash’ın hazırladığı koleksiyon gerçek bir keşif duygusuyla merinos yününün spor giyimdeki faydalarını ortaya çıkarıyor, teknik DNA'sından ödün vermeden tasarımların kalitesini artıran malzemeler geliştirmesini sağlıyor. İsrafı en aza indirmeye ve hareket ile performansı vurgulamaya odaklanan Saul Nash'in trikoya yönelik modern yorumu, spor giyime karşı önyargılı fikirlere meydan okuyor.
 
Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü'nü kazanan, Güney Afrika'dan MMUSOMAXWELL koleksiyonu ile kendisini çevresel etkileri azaltmaya ve geleneksel işçiliği geliştirmeye adadı. Carine Roitfeld, “Belirli insanlarla tanıştığınız zaman, ilk görüşte aşık oluyorsunuz” diye açıklıyor. "MMUSOMAXWELL'in yaptıklarını ve işlerini açıklama şekillerini seviyorum. Hayalleri var ve yaptıkları sadece Güney Afrika için değil, modern, batılı bir kadın için. Bence Karl bugün onlarla konuşmayı çok isterdi ve eminim ki bu ödülü onlara vermekten çok mutlu olurdu.” dedi.
 
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X