The Marmara Pera’ da Tılsımlı Haller

The Marmara Pera, 14 Şubat – 14 Mart 2011 tarihleri arasında Cep Sanat Galerisi işbirliği ile “Tılsımlı Haller’’ adlı sergide genç kuşak sanatçıların birbirinden bağımsız çalışmalarını bir araya getiriyor.

 

The Marmara Pera&#8217 da Tılsımlı Haller
Yayın Tarihi: 24.02.2011 13:32:00
Çağdaş sanat bugün son derece bağımsız bir arenada yoluna devam ediyor; gündelik hayatın imgelerinden uzak, kendi kural ve karakterlerini kendisinin belirlediği, alternatif bir sahnede yer alıyor. Sanat dergilerinden ikinci sınıf gazete haberlerine uzanan bir süreçte ilerleyerek kendine yer edinen çağdaş sanat diyaloglarının rengi, karışık felsefi söylemleri, kinayeli demeçleri ve tanıtım amacıyla yapılan gösterileri dahi abartılı bir şova dönüştürerek bir nevi popüler kültürün beklentisine cevap veriyor. Konuların, tekniklerin ve de formların daha da bir artan çeşitlilikle vücut bulması adeta insanin başını döndürüyor! Bu çeşitlilik ve çokluk elbette birçok sorunu da beraberinde getiriyor ki sanatın ilk defa karşılaştığı bir durum değildir bu! Değişen dünyada, yalnızca sanatın ve sanatçının anlamı değişmekle kalmaz, şüphesiz bu durumdan her türlü nesne, kişi veya olgu da nasibini alacaktır.
 
Kavramları alaşağı eden bunca olumsuzluğa rağmen ‘sanatçılık mesleği’ bugün hala popüler bir uğraş ise, bu durumu onun özgür bir alanda serbestçe dolaşmasına ve sanatçıya da bu dolaşımda serbestçe çalışma sahası sunmasına borçludur. İzleyicisine ise ‘kendi sınırları içerisinde’ bağımsız bir değerlendirme fırsatı sunar.
  
Öte yandan bugün, sanatın ulaşılmazlığı ve de bilinmezliğiyle övünen kitle kültürü, onun tam tersine son derece anlaşılır ve de yalın bir hale geliyor olma ihtimalini de göz önünde bulundurmak zorundadır. Sanatçının bu piyasadan bağımsız olarak ilerlemesini sağlayan az sayıdaki iyi niyetli entelektüel girişim, mütevazi bir şekilde sanatı ve sanatçıyı kuşkusuz bu yeni kitle kültürü’nden çok faklı bir yerde tutacaktır.
 
Bu doğrultuda Cep Sanat Galerisi işbirliği çerçevesinde kültür ve sanatın merkezi Pera’da konumlanan ve hem lokasyonu hem tasarımı ile misafirlerine eski Pera’yı yaşatarak güncel sanata ev sahipliği yapan The Marmara Pera’da gerçekleşecek ‘’Tılsımlı Haller’’ adlı sergi ; Ahmet SARI, Barış CİHANOĞLU, Barış GÖKTÜRK, Başak BUGAY, Erdinç BABAT, Eşref YILDIRIM, Emre TAN, Kadir ABLAK, Nadide ACAR KARACA, Nurdan İSKENDER, Pemra AKSOY, Seyit Mehmet BUÇUKOĞLU, Sezin TERZİ, Zeynep BİNGÖL ÇİFTÇİ gibi genç kuşak sanatçıların birbirinden bağımsız çalışmalarını bir araya getiriyor.
 
Sergi 14 Şubat 14 Mart 2011 Tarihleri arasında ‘The Marmara Pera’ da görülebilir.
Haber: Melis Topaloğlu  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X