Yoga mı Pilates mi?

Yoga ve pilatesi aslında hepimiz biliyoruz, hatta uyguluyoruz. Peki bu iki sporun farkları ve benzerlikleri nelerdir? Hangisi bizim için daha uygun? Bunlara karar vermek için haberimizi okuyun.

 

Yoga mı Pilates mi?
Yayın Tarihi: 15.01.2015 08:13:00

Pilates ve yoga yaklaşık olarak 10 senedir hayatımızdalar. Çevremizde de çok fazla yoga ve pilates kursları ile karşılaşıyoruz. İkisi de tam olarak birer spor branşı sayılmasa da, vücudu canlandıran ve geliştiren felsefelerden. Fakat aslına bakarsanız çok fazla benzer yönleri olduğunu söyleyemeyiz. 

Öncelikle yoga ile başlayalım. Fiziksel beden, ruh ve zihni temel alan bir felsefe sistemi olan yoga, aslında sizi tümüyle yenileyip, enerji seviyenizi, dolayısıyla da yaşam enerjinizi arttırır. 

Yararları:

-Enerji verir

-Kuvvetlendirir

-Sinir sistemini sakinleştirir

-Esnekliği arttırır

-Mutluluk seviyesini arttırır

Bunların dışında yoga spiritüel tarafımızı da geliştirmemizi sağlar. Daha yüksek bir enerjiye geçmemizi sağladığından, çakralarımız açılır ve daha yüksek bir varoluş boyutuna geçebiliriz. Tabi bunun için uzun bir süre yoga yapmamız gerekir. 

Pilates ise daha çok fiziksel beden üzerine odaklanır. Özellikle karın ve sırt kaslarına odaklanan pilateste, duruş bozuklukları ve bazı ağrılardan kurtulmamız mümkündür. Kilo vermek için de çok kişi pilatese başvurur fakat kilo vermekten çok vücudu şekle sokabilme özelliği ön plandadır. Hatta bazı pilates uzmanları pilatesin 3 cm`e kadar boyumuzun uzamasını sağladığını bile iddia eder. 

Yararları:

-Duruş bozukluklarını düzeltir

-Nefesi düzenler

-Uzun ve zarif bir görünüm sağlar

-Dengeyi sağlar

-Eklem hareketlerini kolaylaştırır

-Esnekliği arttırır

-Kuvvetlendirir 

Tüm bunlar sizin için hangisinin uygun olup olmadığına karar vermenize yetmedi ise, ikisini de denemenizde fayda var. 
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X