YouTube'dan Çocukları Korumaya Yönelik Adım

YouTube‘un çocuk odaklı içeriklerle ilgili problemleri geçtiğimiz günlerde tartışmalara sebep olmuştu. Platform sonunda resmi bir cevap yayınladı.

 

 

YouTube'dan Çocukları Korumaya Yönelik Adım
Yayın Tarihi: 24.11.2017 04:42:00
YouTube söz konusu “kriz yönetimi” olunca geçmişte pek çok kez çuvallamayı başardı. İçerik üreticilerinin sık sık şikayet ettiği ve iletişim eksikliği sebebiyle eleştirilen video paylaşım devinin bu seferki problemi ise çocuklara yönelik içeriklerden kaynaklanıyordu. Çocuklara yönelik çekilmiş, rahatsız edici videoların yanı sıra platformda çocukların çektiği videoların altında da korkunç bir yorum döngüsü yer alıyor. Bu sorun YouTube’un sessiz sedasız halledemeyeceği kadar büyüyünce platform resmi bir açıklama yayınladı.
 
Resmi bloglarında yer verdikleri bu açıklama en basit haliyle platformun aileleri ve çocukları korumak için neler yaptığına/yapacağına odaklanıyor. 5 maddeyle YouTube ve YouTube Kids’de yayınlanan videolara yaklaşımlarını özetleyen platform, “aile dostu” bir yapıya geçmeye çalıştığını belirtiyor. Barındırdığı bazı videoların yetişkinlere uygun olduğunu ama aralarında kabul edilemezlerin yer aldığını söyleyen video paylaşım platformu bu “kabul edilemez” diye tanımladığı videoları kaldırmaya çalıştığını da belirtiyor.

Peki YouTube Çocukları Nasıl Koruyor?
Platform geçtiğimiz hafta 50’nin üstünde kanalı, yenilenmiş Topluluk Kuralları’na uymadığı gerekçesiyle sildiğini duyurdu. Daha hızlı tepki verebilmek için çalıştığını belirten platform, uygunsuz videoların düzenli bir şekilde temizlenmeye devam edeceğini de ilan ediyor.
 
Video paylaşım platformu aynı zamanda reklamlarda yaptığı düzenlemeye de hatırlatmada bulunmuş. Reklam verenlerle kriz yaşadıktan sonra pek çok videodan reklamları kaldıran platform, hazirandan beri 3 milyon videonun reklamlarını kaldırdığını belirtiyor. Aileleri hedef alan videoların uygunsuz bulunması durumunda reklam alması durduruluyor.
 
Açıklamanın içindeki en ilgi çekici madde ise sanıyoruz ki reşit olmayan bireylerin yer aldığı videolara yönelik düzenleme. Uygunsuz yorumları düzenli olarak engellediğini hatırlatan platform bunun için hem otomatik bir sisteme sahip hem de topluluktan gelen şikayetleri hızla değerlendirmeye devam ediyor. Reşit olmayan bireylerin yer aldığı videolarda kimi zaman çocukları tacize varan yorumlar beliriyordu. Son olaylardan sonra işi bir adım daha ileri götüren platform bu haftadan itibaren reşit olmayan bireylerin yer aldığı videolarda rahatsız edici yorumlar belirlenirse videonun tüm yorumlama sistemini kapatacağını duyurdu.
 
Aile dostu içerik üretip YouTube Kids sekmesinde yer alan kullanıcılar için daha gelişmiş bir içerik üretme rehberinin yolda olduğunu da duyuran YouTube, bazı tartışmalı videoların değerlendirilebilmesi için çalıştığı uzmanların sayısını artıracağını belirtiyor. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X