Sema Unkan ile Podipes Üzerine

Ameliyat sonrası ayakkabılarının yeterli olmadığından yola çıkan ayakkabı tasarımcısı Sema Unkan'a markası Podipes'i sorduk ve ameliyat sonrası ayakkabılarının nasıl olması gerektiğini öğrendik.

 

Sema Unkan ile Podipes Üzerine
Yayın Tarihi: 16.01.2017 08:08:00
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Podipes'in tasarımcısı ve kurucusu Sema Ünkan kimdir?
İtalyan-Türk çift vatandaşlı olarak, 11 sene Fransa'da yaşadıktan sonra üniversitede Milano Istituto Marangoni’de moda tasarımı bölümünden mezun oldum. 2010 yılında İstanbul’a taşındım. 2013 yılında ayakkabı sektörüne yoğunlaşıp İtalya’da ilk koleksiyonumu oluştururken aynı zamanda zincir ayakkabı firmasında baş tasarımcı olarak tecrübe edinip kendimi geliştirdim.

Ameliyat sonrası için ayakkabı üreten Podipes'i bize biraz anlatabilir misiniz? Markanın doğuşu nasıl oldu?
Uluslararası ünlü ortopedi cerrahı ile konuşurken ayak ameliyatı (halluks valgus çoğunlukla) sonrası giyilen ayakkabılar kadınlar tarafından zevkle giyilmediğini anlatırken ben de ayakkabı uzmanı olarak bu projeye adım atmak istedim. Yoğun bir araştırma sonrası öncelikle piyasadaki olan ameliyat sonrası giyilen ayakkabıları inceleyip Podipes ayakkabılarının kalıbına yoğunlaştım. Birkaç ay sonra hastalara bandajlı ayakları ile denetip kalıbı oturtturduk. 

Ayakkabılarınızı tasarlarken neye dikkat ediyorsunuz? Sizin için işlev mi daha önemli yoksa tasarım mı? 
En önemli farkımız tüm dünyadaki ameliyat sonrası ayakkabıları sandaletken bizimkilerin kapalı ayakkabı olması. Bu bir ilk, şimdiye kadar kimse kapalı ameliyat sonrası ayakkabısı yapmamıştı. Ameliyattan çıkınca ayak bandajlı olduğu için ayakkabının kalıbı çok geniş olmalı. 
Ayakkabılarınızın özelliklerinde neler ön plana çıkıyor? Ayakkabılarınızda kullandığınız materyaller neler?

Geniş kalıbı ile bandajlı ayak rahat edebiliyor, kapalı olduğundan dolayı tüm enfeksiyonlara ve soğuk hava şartlarına karşı koruyor, bandajlar rahatça ayarlanabilir olup ayağı tutuyor.  Hafif EVA tabanından dolayı hasta rahatça adım atabiliyor. Dış materyali neoprene olup temizlenebiliyor. İç astarı ise 100% deri ve anti-bakteriyel kumaştan üretiliyor. 

Hastaların yüzde 70’i kadın olduğu için modern tasarımı ile hastalar tarafından zevk ile giyiliyor. 4 hafta boyunca bu ayakkabıyı giyme zorunlulukları olduğu için kadınlar kendilerini ameliyat psikolojisinde olmamaları için modern ve tüm giysilerle olacak şekilde, seçici olmayan bir tasarıma sahiptir.

Ayakkabılar kişiye özel mi yapılıyor? Yoksa ayak numarasına göre mi?
Podipes ayakkabılar ayakkabı numaralarına göre ayrılıyor. Kadın (36-40) - Erkek (41-45).

Kaç model seçeneği var ve fiyatlarınız ortalama ne kadar?
Fiyatlarımız tek ve çift ayakkabı olarak satılmakta. Teki 50 dollars olup çifti 90 dollars'dır. Perakende satış fiyatımız diğer markalarla aynıdır.

2 model seçeneğimiz bulunmaktadır. Biri 3 bantlı kapalı ayakkabı, diğeri ise sabo şeklinde arkası açıktır.
Şimdilik sadece siyah renkleri mevcuttur ama yaz aylarında ayakkabıları renklendirmeye başlayacağız.

Ayrıca 3. modelimiz daha vardır. Kış günleri için özel tasarlanmıştır. İçi kürklü dışı süet deriden üretilmiş olup sabo şeklindedir. Bu saboyu Özellikle çalışan ve sürekli ayakta duran doktor, hemşire gibi veya evde/ dışarda rahatlıkla giyilebilecek ayağı sıcak tutan bir terliktir. 

Ayakkabı tasarımları korunma altında olup, azo ve ftilat ( kansorejen/alerjen ) testleri onaylıdır.

Türk markası olarak ülkemizi temsil etmek amacımız uluslararası olmak gibi hedefimiz var, daha yolun başındayız.

Ayakkabılarınıza nerelerden ulaşabiliriz? Nerelerde satışınız var? 
Ayakkabılar şu an Florence Nightingale Çağlayan, Stocholm/İsveç Ayak ve El Cerrahi Merkezinde satılmakta. 
Ayrıca web sitemizde www.podipes.com shop online tedarik edinebilir. 

Turkiye'de Zincir ortopedi hastaneler ve merkezler ile görüşmeler devam etmektedir.
Avrupa bölgesinde açılmaya başladık, yoğun çalışmalarımız devam etmektedir.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER RÖPORTAJ HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X